چهارشنبه, 30 خرداد 1397
عنوان : جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان با حضور رئیس سازمان نقشه برداری كشور+عكس
کد خبر : ۱۲۵۶  :  :  تاريخ :
 ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ 
ساعت : ۱۳:۲۱:۲۵
عنوان : جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان با حضور رئیس سازمان نقشه برداری كشور+عكس

 جلسه شورای برنامه­ ریزی و توسعه استان همدان با حضور دکتر آزموده اردلان رئیس سازمان نقشه ­برداری کشور 28 آذرماه 1394 در استانداری همدان برگزار شد.

در این نشست مهندس نیکبخت استاندار همدان، دکتر آزموده اردلان رئیس سازمان نقشه ­برداری کشور، مهندس طهماسبی رئیس سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی استان، مهندس صحرانورد مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی و امور بین ­الملل، مهندس رفیعی میرزا مدير كل نقشه ­برداري منطقه غرب، رؤسای سازمان­ ها و مدیران دستگاه‏ های اجرائی حضور داشتند.

در این جلسه به موضوعاتی در خصوص وضعیت استان، پتانسیل‏ های موجود، محورهای توسعه و اهمیت اطلاعات خصوصاً اطلاعات صحیح و دقیق مکان محور پرداخته شد.

در آغاز جلسه مهندس طهماسبی ضمن عرض خیرمقدم به حضار، گزارش مختصری از روند مبادله موافقت ­نامه‏ های عمرانی ارائه کرد و افزود: تلاش بر این است با اجرای کارگاه‏ های آموزشی تخصصی بسترهای لازم برای پیاده‏ سازی برنامه ‏های توسعه استان فراهم و امکانات و زیرساخت ‏های تکنولوژی نیز در اختیار مدیران و کارشنان استان قرار گیرد.

وی با اشاره به طرح‏ ها و برنامه ‏های پیش رو از جمله بازنگری طرح آمایش سرزمین استان، برنامه ششم توسعه، اصلاح و بازنگری شاخص‏ های توزیع اعتبارات عمرانی بین شهرستان‏ ها و مطالعات جامع استان اظهار امیدواری کرد: برای رسیدن به توسعه پایدار نیاز به برخورداری از اطلاعات لازم، پالایش شده و یکپارچه وجود دارد و باید از ظرفیت‏ های تکنولوژی، جهت دستیابی به اطلاعات مکانی درامر برنامه ‏ریزی دقیق و شفاف، استفاده بهینه و بهره ‏برداری لازم به عمل آید تا در کمترین زمان، بیشترین بازدهی حاصل شود. پس می‏طلبد از ظرفیت‏ های بالای سازمان نقشه ­برداری کشور استفاده بهینه ولازم صورت گیرد.

دکتر آزموده اردلان، اطلاعات و دانش از محیط را پیش­ شرط توسعه و برنامه ریزی دانست چرا که تصمیم صحیح منوط به داشتن اطلاعات صحیحی است که در نهایت به توسعه پایدار و متوازن منجر خواهد شد.

رئیس سازمان نقشه ­برداری کشور افزود: استفاده از زیرساخت ‏ها و ظرفیت ‏های هر مکان، نقش اساسی در توسعه پایدار و متوازن آن داشته و لذا تحقق این امر مستلزم تامین داده ‏های لازم از شرایط و وضعیت مناطق مختلف است.

دکتر آزموده اردلان، در طی گزارشی به معرفی سازمان نقشه ­برداری کشور پرداخته و به مواردی از جمله: شبکه‏ های ترازیابی، وضعیت ایستگاه‏ های شبکه ترازیابی در استان همدان، شبکه ‏های ایستگاه ‏های چند منظوره، شبکه
ثقل­ سنجی کشوری، وضعیت شبکه‏ های مذکور در استان همدان اشاره داشتند. در رابطه با شبکه ژئودزی و ژئودینامیک کشور ایشان به وجود سه ایستگاه دائم
GPS در استان ارجاع داده و برلزوم گسترش این شبکه در استان خصوصاً در مناطق شمالی آن تاکید کردند.

وی همچنین افزود: جهت تبادل اطلاعات مکانی لازم است بستر و زیرساخت ‏های لازم را فراهم و سیستم ‏های GIS بخش­ ها را بر اساس استانداردها دستورالعمل یکسان بوجود آورده تا اطلاعات آنها قابل مبادله شوند. به همین منظور سازمان نقشه ­برداری کشور استانداردها و دستورالعمل­ های مناسب و لازم را پیش­ بینی و تعریف کرده است که توسط سازمان مدیریت و برنامه ‏ریزی به دستگاه ‏های اجرایی ابلاغ خواهند شد. از طرفی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز متعهد شده که، شبکه ‏ای با پهنای باند مناسب در کشور را ایجاد کرده و مراکز دادۀ لازم را نیز جهت ذخیره­ سازی اطلاعات در شبکه­ ای امن فراهم آورد.

وی افزود: زیرساخت داده مکانی کشورها امروزه یکی از شاخص ‏های اصلی توسعه ­یافتگی محسوب می‏شود.

رئیس سازمان نقشه ­برداری کشور تأکید کرد: زیرساخت مذکور در استان باید با همکاری تمام دستگاه‏ های اجرایی، هرچه سریع­ تر به وجود آمده تا از موازی­ کاری جلوگیری شده و موجبات صرفه ‏جویی در هزینه‏ ها فراهم و در نهایت امکان برنامه­ ریزی دقیق، تصمیمات بهینه و توسعه پایدار و متوازن مهیّا شود.

ایشان لازم دانستند سازمان مدیریت و برنامه‏ ریزی استان به عنوان مرجع تجمیع کننده نیازهای نقشه ­برداری استان، عمل کرده تا دستگاه ‏های اجرایی نیازهای نقشه ‏ای و داده‏ های مکانی خود را به اطلاع این سازمان رسانده و اداره کل نقشه‏ برداری منطقه غرب و سازمان نقشه­ برداری کشور راه حل بهینه  برای تأمین آن ­ها ارائه دهند. در مرحله اجرا اگر اقدامات تهیه نقشه و داده­ های مکانی به بخش خصوصی محول شود، سازمان نقشه­ برداری کشور وظیفه نظارت بر بکارگیری و رعایت استانداردها و دستورالعمل لازم را برعهده خواهد داشت. به علاوه سازمان نقشه­ برداری کشور یک نسخه از نقشه ­ها و داده­ های مکانی تولید شده را در آرشیو داده­ مکانی (نقشه ‏ای) کشور ذخیره کرده تا دستگاه‏ های اجرایی دیگر در صورت نیاز بتوانند از آن استفاده کنند.

مهندس رفیعی ­میرزا مدیرکل نقشه­ برداری منطقه غرب نیز ضمن ارائه گزارشی ازکارهای انجام گرفته، در خصوص اهمیت نظارت بر پروژه‏ های نقشه ‏برداری توضیحاتی ارائه کرد و نیز به شرح جایگاه سازمان در امر نظارت و کنترل فنی مطابق با ماده 55 قانون برنامه پنجم توسعه، بخشنامه‏ های موجود و الزامات قانونی مربوطه پرداختند.

پس از اتمام جلسه شواری برنامه ­ریزی و توسعه استان همدان، دکتر آزموده اردلان و مهندس صحرانورد با حضور در محل اداره کل نقشه ­برداری منطقه غرب، از قسمت ‏های مختلف بازدید کردند.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8